Odkrywamy Podgórz – historyczną dzielnicę Torunia

Zastanawiasz się, w której części Torunia zamieszkać? Miasto oferuje wiele urokliwych miejsc, ale pewne z nich szczególnie się wyróżniają. Przedstawiamy Podgórz, czyli jedną z najciekawszych historycznych dzielnic!

Toruński Podgórz – historia

Podgórz to część urzędowa Torunia zlokalizowana na lewobrzeżu. Był siedzibą pierwszych mnichów krzyżackich, sprowadzonych przez księcia Konrada. Dawniej stanowił osobne miasto – uzyskał lokację miejską w 1555 roku, ale został zdegradowany w 1833 roku. Prawa miejskie odzyskał w 1924 roku, by znów stracić je w 1938 roku, kiedy został oficjalnie przyłączony do Torunia decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Co ciekawe, na Podgórzu odkryto najstarsze ślady osadnictwa na terenach miasta, pochodzące z końca paleolitu (9000 lat p.n.e.). Odnaleziono tu również szczątki osadnictwa mezolitycznego (8000-4500 lat p.n.e.) oraz neolitycznego (4500-1700 lat p.n.e.).

Charakterystyka Podgórza

Dzielnica jest położona w przedmiejskiej części Torunia, z wyjątkiem tzw. właściwego Podgórza, gdzie mieści się większość osiedli mieszkaniowych oraz punktów usługowych i transportowych. Znajduje się tu ważny węzeł kolejowy z dwoma dworcami: Głównym i Kluczyki.

W dzielnicy działają także istotne zakłady przemysłowe, głównie z branży spożywczej, m.in. zakłady wytwórcze serów topionych Lacpol z 1951 roku.

We wschodniej części mieści się Park Tysiąclecia o powierzchni ok. 19 hektarów. Ma charakter rekreacyjny, ale nie można mu odmówić też walorów historycznych czy kompozycyjnych.

Na południowych obrzeżach dzielnicy znajduje się poligon artyleryjski oraz charakterystyczne pola wydmowe. Przez tę część miasta biegnie południowa obwodnica Torunia, czyli tzw. Trasa Poligonowa (na krajowej drodze ekspresowej S10 Szczecin-Warszawa).

Nad brzegiem wiślanym można zobaczyć okazałe mury starego zamku Dybowa, pochodzące jeszcze z czasów Władysława Jagiełły.

Główną ulicą Podgórza jest ciągnąca się przez 5,7 km Poznańska, zaczynająca się od skrzyżowania z ul. Idzikowskiego, biegnąca w kierunku Poznania i Szczecina. Wzdłuż niej skupia się większość zabudowań.

Z Podgórza do centrum miasta można dostać się autobusem albo samochodem. Odległość wynosi tylko ok. 2,5 km, dlatego cała podróż trwa z reguły od 5-10 minut.

Najważniejsze zabytki na Podgórzu

Na Podgórzu mieści się wiele interesujących zabytków. W szczególności warto zobaczyć:

  • barokowy kościół poreformacki pw. św. Apostołów Piotra i Pawła wraz z klasztorem (obecnie franciszkanów) z 1644 roku;
  • Stary Cmentarz założony w 1811 roku, z centralnie umiejscowioną figurą Męki Pańskiej;
  • fort X, XI, XII, XIII Twierdzy Toruń,
  • budynek Domu Muz,
  • dawny park miejski (obecnie ulica Parkowa) z początku XIX wieku,
  • neogotycka Siedziba ratusza i poczty z 1907 roku.

Zachwycił Cię urok Podgórza i postanowiłeś tutaj zamieszkać? Sprawdź mieszkania na wynajem Toruń, dostępne w ramach korzystnego najmu instytucjonalnego.


Porady

Powiązane artykuły